dzien ziemi 2020 pixabay.comW 2020 roku Dzień Ziemi wypada 22 kwietnia. Tegorocznym hasłem jest: Działanie na rzecz klimatu. Początki obchodów Święta Ziemi obchodzone były w Stanach Zjednoczonych. W późniejszym czasie przykład z Amerykanów wzięły również inne kraje, dlatego jest tak popularnym i ważnym świętem, nawet w Polsce.

pixabay

Mamy dla Was kilka ciekawostek ze świata, które związane są z Dniem Ziemi:

• w 2012 roku w Chinach, podczas Dnia Ziemi ponad 100 tys. osób aby zaoszczędzić paliwo i zadbać o środowisko jeździli rowerami
  • w 2020 roku będziemy obchodzić Święto Ziemi po raz pięćdziesiąty
  • co roku z okazji Dnia Ziemi Google przygotowuje specjalne grafiki, czyli tzw. Google Doodle
  • w 30. rocznicę obchodów Międzynarodowego Święta Ziemi ambasadorem akcji został aktor Leonardo DiCaprio
  • w 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi, a jego pierwsze obchody miały miejsce w 2010 roku.

Warto również wspomnieć, że z okazji Dnia Ziemi National Geographic przygotował wyjątkowe materiały, wśród których znalazła się również interaktywna mapa klimatyczna świata na 2070 rok! Mapa pokazuje, jak mogą zmienić się warunki pogodowe w naszych miastach za 50 lat - jeśli emisja gazów cieplarnianych nadal będzie rosnąć. Odnajdziemy na niej m.in. Warszawę, Łódź czy Kraków.

Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi materiałami:

14 pomysłów na to, jak możesz zadbać o Ziemię w tym tygodniu

Strona dla dzieci i nauczycieli – jak chronić środowisko.

Bajka edukacyjna – ekologiczny dom.

Dbajmy o Ziemię – chrońmy rośliny!   i  Kocham Ziemię  -  kolorowanki dla dzieci