logo czad13 grudnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”, spotkali się               z przedstawicielami Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej             w Tarnobrzegu. W formie pogadanki strażacy przedstawili  informacje dotyczące zagrożeń występujących w okresie sezonu zimowego.

Przekazano informacje o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla, organizacji ewakuacji i powiadamiania służb ratowniczych. Poruszone zostały również kwestie udzielenia niezbędnej pomocy osobom zagrożonym, poszkodowanym. Na zakończenie wszyscy uczestnicy obejrzeli krótki film nakręcony przez strażaków pokazujący, jak można uchronić się przed tym niewidzialnym zagrożeniem.

Tematem przewodnim było zagrożenie pochodzące od tlenku węgla – śmiertelnie niebezpiecznego gazu, który może powstawać wszędzie tam gdzie odbywa się proces spalania. Ogrzewanie mieszkań i domów w okresie zimowym  powoduje znacznie większe prawdopodobieństwo wystąpienia jego emisji i stworzenie zagrożenia dla życia  i zdrowia. Z sezonem grzewczym należy również utożsamiać wzrost ilość pożarów w mieszkaniach i domach, ponieważ zdarza się, że w czasie ich dogrzewania zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa pożarowego.Według statystyk co piąty pożar powstaje w  obiektach mieszkalnych, a osiem na dziesięć ofiar wszystkich pożarów ginie we własnych domach, nie tylko w wyniku wysokiej temperatury, ale przede wszystkim w wyniku zatrucia toksycznymi produktami spalania, powstającymi  w czasie pożaru.

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

Kampania jest realizowana od października 2018 r. do marca 2019 r.

straz2

straz1