23 października 2018 roku uczniowie  klasy  7  i  8  naszej szkoły odwiedzili   Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, gdzie obejrzeli  kilka wystaw m.in. :

 • ekspozycję „Witamy w Nanoświecie” - to wystawa interaktywnych eksponatów naukowych przygotowanych przez uczniów polskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w roku 2015/16.
 • "Tadeusz Kościuszko. Człowiek Idei" - to tytuł wystawy przygotowanej przez MHP z okazji obchodów Roku Kościuszki.W 2017 roku wystawa pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i w roku ubiegłym była pokazywana w Warszawie. Wystawa przybliża sylwetkę wielkiego Polaka, obywatela Rzeczpospolitej, Francji, Ameryki i Europy, człowieka idei i działania, wojskowego i intelektualisty, który służbie wolności poświęcił całe życie. Zaprezentowane zostaną ważne momenty z jego biografii, wielkie dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy. Część ekspozycji poświęcona jest prywatnemu życiu Naczelnika: miłości i pasjom, którym się oddawał.
 • „Sandomierskie dziedzictwo”  - wystawa prezentująca zabytki związane z historią Sandomierza.
 • „Dawna wieś sandomierska” - wystawa etnograficzna prezentująca wybrane aspekty kultury ludowej - duchowej i materialnej dawnych mieszkańców Ziemi Sandomierskiej tj. Sandomierzaków zamieszkujących głównie żyzne, lessowe ziemie położone po lewej stronie Wisły oraz Lasowiaków z pobliskiej Puszczy Sandomierskiej.
 • Ziemia Sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu.
 • „Madagaskar” - ekspozycja powstała na kanwie wydanej w 2014 roku książki „Mój Madagaskar”, stanowiącej pokłosie licznych podróży Jarosława Kreta na Madagaskar . Niezwykle barwne, przepełnione grą światła i cienia fotografie ukazują życie codzienne Malgaszów – wielokulturowych mieszkańców wyspy, ich środowisko naturalne, nacechowane bogactwem endemicznych gatunków fauny i flory (baobaby, lemury, tenreki, żółwie promieniste, kameleony, motyle).
 • „Przemoc i rytuał w neolicie" .
 • Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych - Kolekcja dzieł zainspirowanych krzemieniem. Sandomierz to jedyne miejsce w Polsce i na świecie, w którym gromadzi się krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych.
 • „Dzieje zamku sandomierskiego”.
 • „Dawna kuchnia królewska - zbiory artystyczne. Rzemiosło - malarstwo (XVII - XX w.)”.

Uczniowie wzięli również udział w Questingu - Poszukiwanie zamkowego skarbu.

Po wizycie w muzeum zwiedziliśmy trasę podziemną w Sandomierzu, a następnie udaliśmy się na rynek, gdzie z bliska mogliśmy zobaczyć  aktorów nagrywających kolejny odcinek serialu „Ojciec Mateusz” - Artura Żmijewskiego i  Kingę Preis.

muzeum01.jpg muzeum02.jpg muzeum03.jpg muzeum04.jpg muzeum05.jpg muzeum06.jpg muzeum07.jpg muzeum08.jpg muzeum09.jpg muzeum10.jpg muzeum11.jpg muzeum12.jpg muzeum13.jpg muzeum14.jpg muzeum15.jpg muzeum16.jpg muzeum17.jpg muzeum18.jpg muzeum19.jpg muzeum20.jpg muzeum21.jpg muzeum22.jpg muzeum23.jpg

 

szkola z klasa 2460x1725

prom zdr

lepsza szkola

owoce

mleko

Puchatek certyfikat

certyfikat

Certyfikat dzień bez śmiecenia 1024

Certyfikat młodzi cyfrowi

BIP logo

covid 19COVID - 19

office grafika

egzamin

Egzamin ósmoklasisty

ksiazki

school calendar

wzorowa lazienka